Програми допомоги Європейського Союзу на сході України

ЄС є найбільшим донором для України. Його фінансова підтримка від 1991 року досягла цифри у 8,2 мільярди євро (з них – 3,8 мільярдів складають безповоротна допомога, тобто гранти). Відповідно до багаторічної програми, визначеної для України, було виділено три пріоритетні сфери: належне врядування та верховенство права; Угода про асоціацію (зокрема, глибока та всеосяжна зона вільної торгівлі) та стабільний розвиток. ЄС допомагає Україні у багатьох секторах, зокрема:

Приватний сектор

Глибока та всеосяжна зона вільної торгівлі між ЄС та Україною засадничим чином змінить бізнесовий клімат та пов’язане з ним законодавство України. Це вимагатиме змін в майже усіх компаніях, які працюють Україні, не лише тих, які експортують в ЄС. Зона вільної торгівлі зміцнить взаємну торгівлю та зовнішні прямі інвестиції, стимулюючи зростання та створюючи робочі місця, але також підвищуючи якість для споживачів. Ці зміни вимагають інвестицій, які для малих та середніх підприємств можуть бути особливо проблематичними. Проекти ЄС на кшталт EU4Business та інші ініціативи щодо розвитку приватного бізнесу надаватимуть підтримку українському приватному сектору в цих змінах, – і щодо доступу до фінансування, і щодо бізнесових консультацій чи зменшення бюрократичного тягаря; усі ці моменти будуть у фокусі цих програм Євросоюзу. Програми розпочнуть свою роботу (а відтак бізнес зможе ними скористатися) у другому кварталі 2016 року. Їх втілюватимуть різні партнери.

Енергоефективність

2012 року Краматорськ приєднався до Угоди мерів – всеєвропейської ініціативи. Він узяв на себе зобов’язання до 2020 року зменшити викиди CO2 на понад 20%. У 2014 році Краматорськ отримав грант від ЄС обсягом у майже 1 мільйон євро для модернізації міського електротранспорту. Проект передбачає заміну зношеного, застарілого та неефективного обладнання комунального підприємства “Краматорське трамвайно-тролейбусне управління” на нове
обладнання. Результатом проекту стане значне зменшення споживання електроенергії міською системою електричного транспорту, яке, своєю чергою, допоможе зменшити викиди CO2.

Розвиток громад

Тисячі проектів “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”, що були втілені в різних регіонах України, створили позитивний ґрунт для того, аби залучення населення в діяльність організацій місцевих громад досягло високого рівня. Члени спільнот краще залучаються в процес ухвалення рішень у своїх селищах та отримують ширшу інформацію про діяльність організацій громад. Проект допоміг створити середовище діалогу між місцевими громадами та владою. Завдяки цьому діалогові рівень довіри між місцевими громадами та владою зріс. Проект переважно фінансується Євросоюзом та втілюється Програмою розвитку ООН. Проект розпочав свою роботу в Донецькій області у 2009 році. Відтоді й до листопада 2014 року результатами його діяльності скористалося понад 135 тисяч чоловіків, жінок та дітей цього регіону. Серед результатів діяльності проекту – поліпшення умов роботи шкіл та дитячих садків (78), створення пунктів охорони здоров’я, налагодження водопостачання та освітлення вулиць.

Також було реалізовано інші проекти, наприклад, два проекти в Амвросіївському та Костянтинівському районах, які створили кооперативи сільськогосподарських послуг та реалізували 4 мікропроекти. Члени двох кооперативів здійснили низку ініціатив для поліпшення добробуту домогосподарств із низьким рівнем доходів. Вони надали обладнання для вирощування овочів, фруктів та ягід; для обробки аграрної продукції (м’яса, молока, фруктів, овочів); для послуг з маркетингу та транспорту. Третю фазу проекту “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” у Донецькій області було розпочато у листопаді 2014 року у Краматорську. Для партнерства у цій фазі було обрано вісім районів: Добропільський, Артемівський, Слов’янський, Красноармійський, Краснолиманський, Великоновосілківський, Костянтинівський, Олександрівський. Відтоді було розпочато 18 мікропроектів (більшість із них стосуються енергозаощадження, але також, наприклад, сфер охорони здоров’я та економічного розвитку). Понад 94 000 осіб зможуть дістати користь від виконання цього проекту.

Від реалізації 117 мікропроектів у Луганській області користь отримали понад 70 000 людей. Від жовтня 2014 року у 8-и районах та 2-х містах було розпочато 40 нових мікропроектів. Від самих тільки цих проектів користь отримають понад 1,3 мільйона осіб. Кілька проектів надавали пряму підтримку внутрішньо переміщеним особам. Два проекти були реалізовані в Кремінній та в Лисичанську (Центр соціально-психологічної реабілітації дітей у
Лисичанську).

Важливим аспектом допомоги Євросоюзу є те, що вона виділяється із певними умовами. У 2015 році ЄС виділив 200 мільйонів євро для двох великих програм, які будуть підтримувати українські малі та середні підприємства, а також реформу децентралізації. Вони розпочнуться у 2016 році. Підтримка ЄС надається у формі бюджетної підтримки, транскордонної співпраці та кредитів, а також у підтримці програм освіти та розвитку громад.

Загалом, зараз в Україні виконуються понад 250 проектів ЄС. Детальну програму ви можете знайти тут: http://bit.ly/1HHQoTX

Опубліковано у Новини. Додати до закладок постійне посилання.