Які фінансові спеціалісти потрібні українським компаніям в часи євроінтеграційних процесів?

10 червня представники АССА (Асоціації присяжних сертифікованих бухгалтерів) зустрілись із журналістами та поспілкувались про перспективи навчальних програм АССА, виклики, які створюють для фінансових фахівців стандарти міжнародної фінансової звітності та сучасні євроінтеграційні процеси, що відбуваються з Україною.

«Глобалізація бізнесу робить необхідним для фінансових спеціалістів знання міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ). Компанія може працювати одразу в декількох країнах, мати дочірні компанії закордоном чи залучати іноземних інвесторів. В будь-якій з цих ситуацій бухгалтеру чи фінансисту необхідно вміти складати фінансову звітність у відповідності з міжнародними стандартами», – говорить регіональний директор АССА у Європі Магдалена Крупа-Ернандез.

Для українських фінансових працівників ця необхідність посилилась у зв’язку з активним процесом євроінтеграції. «Підписання Угоди про асоціацію з ЄС відкриває для українських компаній безліч можливостей. В першу чергу, доступ на ринки капіталів. Але для цього необхідно подати звітність міжнародного формату. Підприємці стикнулися з дефіцитом спеціалістів, які вміють правильно це робити», – відзначає голова представництва АССА в Україні, державах Прибалтики та Кавказу Наталія Вовчук.

Закласти основи

Ключове питання підвищення кваліфікації фінансових менеджерів – це дефіцит навчальних майданчиків. Наразі всього декілька українських університетівмають в своїй програмі курс міжнародного фінансового обліку. Більшість готує бухгалтерів, що можуть працювати лише в межах українського законодавчого поля. Хоча офіційно процес переходу на МСФЗ стартував ще у травні 2011 року.

Представництво АССА починаючи з 2004 року (час відкриття офісу в Україні) активно пропонувала українським вищим навчальним закладам (ВНЗ) співпрацю. Однак, результати цього процесу стали з’являтися лише зараз.«На нашу пропозицію відгукнулись близько 10 вищих навчальних закладів. Зараз ми спільно з ними працюємо над корекцією начальних програм і методики екзаменування», – розповідає Наталія Вовчук.

Мета програми – дати можливість молоді закласти перші цеглини у фундамент своєї кар’єри ще на етапі навчання. Студенти ВНЗ, що співпрацюють із АССА, після успішного складання університетських іспитів зможуть отримати кваліфікацію АССА за спрощеною процедурою. Якщо звичайному апліканту необхідно скласти 14 іспитів, то студенту акредитованого ВНЗ – всього 5. Результати дев’яти іспитів будуть зараховані автоматично. Це не лише економить час (в середньому отримання кваліфікації АССА займає від 3 до 5 років, максимум 10 років), але й гроші. Адже кожен іспит АССА відповідного рівня вартує від 71 до 90 фунтів стерлінгів. Тож пряма економія випускників складе щонайменше 750 фунтів.

Якщо ж випускник не бажає отримувати кваліфікацію АССА, він має право не оплачувати і не складати 5 іспитів. В будь-якому випадку, знання та навички з МСФЗ, які він отримав в процесі університетського навчання завдяки співпраці із АССА, стануть гарним підґрунтям для фінансової кар’єри в глобальному світі.

Кар’єра своїми руками

Більшість фінансових фахівців отримують кваліфікацію АССА в якості післядипломної освіти. Кваліфікація АССА дає можливість отримати статус аудитора за спрощеною програмою. За її наявності Палата аудиторів екзаменує здобувача лише на предмет знання місцевих податків та права.

«До кризи, як правило, витрати на навчання та іспити брав на себе роботодавець. Після кризи більшість компаній категорично скоротили видатки на освіту працівників. Окрім тих, для кого критично мати певну кількість членів АССА, як наприклад аудиторські чи консалтингові компанії», – говорить пані Вовчук.

Зараз все більше бухгалтерів та фінансистів самостійно отримують кваліфікацію АССА.

Загальна вартість іспитів (без врахування навчання) складає близько 1300 фунтів стерлінгів. Це досить значна сума, проте деякі програми MBA та інші варіанти післядипломної освіти коштують ще дорожче. І при цьому не дають визнаного міжнародною професійною спільною звання чи ступеню. Сертифікат АССА визнають не лише роботодавці в 180 країнах світу, але й регулятори – МВФ та Світовий банк.

Крім того, вартість іспитів студенти програми АССА оплачують безпосередньо перед тим, як його скласти. А враховуючи середню тривалість курсу 3-5 років (за одну сесію раз на півроку заборонено складати більш ніж 4 іспити), річні витрати на освіту не перевищать 300 фунтів (близько 10 тис. грн.).

«Ми поки що не проводили такого дослідження в Україні. Однак, в Польщі члени АССА заробляють значно більше своїх колег, які не мають такої сертифікації. Понад це, дослідження показало, що вже перша зарплатня фінансового фахівця після отримання кваліфікації АССА покриває його видатки на отримання цього ступеню», – говорить Магдалена Крупа-Ернандез.

Найближчим часом отримання кваліфікації АССА стане ще більш доступним. 6 липня стартує безкоштовна освітня програма ACCA-X. Навчання буде проводитися дистанційно і триватиме 10 тижнів. Після чого студенти можуть скласти іспити та отримати сертифікати початкового та середнього рівня з фінансового та управлінського обліку. У АССА очікують, що це стане важливим кроком для підвищення кваліфікації українських фінансистів, а відтак і для зростання конкурентоспроможності українських компаній.

Отже, зовсім необов’язково витрачати значні суми грошей, щоб здобути якісну освіту і стати членом визнаної міжнародної професійної спільноти. «Дуже часто українці не вміють правильно обрати варіант освіти. Багато хто просто «колекціонує» різноманітні курси і тренінги, дешеві, короткострокові, але це марне витрачання часу й грошей. Тому що не дає ні потрібних, систематизованих знань, ні визнаного ринком документу», – говорить Наталія Вовчук. Краще один раз якісно інвестувати свій час та гроші, щоб отримати якісний результат.

Опубліковано у Новини. Додати до закладок постійне посилання.